Haber

Burdur’da doğaya salınan yaban keçileri üremeye başladı

Burdur’da doğaya salınan yaban keçileri üremeye başladı

BURDUR – 2022 Ocak ayında Burdur’da doğaya salınan yaban keçileri üremeye başladı. Yavru yaban keçileri fotoğraf makinesi ile fotoğraflandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Türkiye’de ilk kez bir doğal alandan yakalanıp başka bir doğal alana taşınan ve başka bir doğal alana yerleştirilen yaban keçilerinin yeni habitatlarında ürediği belirlendi.

2022 Ocak ayında Antalya ili Akseki ilçesine bağlı Gidengelmez Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda 8’i erkek, 12’si dişi olmak üzere 20 yaban keçisi yakalandı ve Burdur’un Altınyayla ilçesinde doğaya bırakıldı. Geçtiğimiz günlerde Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından yerleştirme alanına kurulan kameralı tuzaklarda yavrular görüntülendi. İkiz yavru yaban keçilerinin iki dişi yaban keçisi ile ortalıkta dolaştığı görüntüler, arazide yapılan çalışmanın sonuçlarının başarılı olduğunu gösterdi.

Bölge Müdürlüğü yaban keçilerini hem GPS özellikli tasmalarla hem de fotoğraflı tuzaklarla takip etmekte, popülasyonun başarısını ve tehditlerini takip etmekte ve gerekli tedbirleri almaktadır.

yavuzeli-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu