Ekonomi

Borsa İstanbul bugün nasıl hareket etti

Investing.com – BIST 100, bugün alıcılı hareketine bağlı olarak son saatte girildiğinde 4.970,36 puanda yeni tepesini kaydetti. 

BIST 100 endeksi, bugün olumlu açılış sonrası sabah seansında aşağı taraflı kısmi bir dalgalanma görerek 4.855 puana kadar geriledi. Bu noktada alıcıların tekrar devreye girmesiyle yükselişe geçen endeks, yeni tepesini kaydettikten sonra öğlenden sonraki süreçlerde ortalama 4.950 puan düzeyinde hareket etti. BIST 100, gün sonuna yaklaşırken %1,5 düzeyinde bir yükselişe sahipti. Endeksin toplam süreç hacmi ise 100 milyar TL’nin üzerine çıktı. 

Bugün yükselişi destekleyen kesimlerin başında kapanışa gerçek %3 bandında yükselen bankalar vefaktöring vardı. En çok yükseliş gören endeks ise %5’in üzerinde kıymet artışı kaydeden spor oldu. 

Kapanışa gerçek sektörel bazda kısmi düşüşler görülürken elektrik %1’e yakın düşüşle öndeydi. Akabinde mineral ürünleri, inşaat ve teknoloji, yarım puanlık düşüşle geldi. Holding ve sınai endeksi, %1’e yakın yükselirken gıda ve kobi, ortalama %2’ye civarında bedel artışı gördü. 

BIST 100 endeksine dahil paylar ortasında bugün en çok kazandıranlar, PRKAB, YATASSMRTG, TRGYO) ve RTALB oldu.

AYDEM, VERUS, EGEEN), ERBOS ve KARTN) ise kapanışa hakikat BIST 100’ün en çok kaybettiren payları olarak sıralandı. 

Yurt dışı piyasalarında ise Asya endekslerinin günü ekside kapatmasının akabinde Avrupa endeksleri haftanın birinci gününde negatif seyre sahipti. ABD endeksleri de güne ekside başladı. Nasdaq %0,23, S&P 500 %0,53 ve Dow Jones %0,35 oranında kısmi düşüşe sahipti. Genel görünüme nazaran Borsa İstanbul’un bugün de yurt dışı borsalarından müspet ayrıştığı kaydedildi. 

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu