Yaşam

İstanbul Şiirle Buluşuyor Etkinliği’nin bu ayki konuğu Gülten Akın ve Şiirleri oldu. Ben Narcissus’tan Sorumluyum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun usta şairleri şiirleriyle andığı İstanbul Şiirle Buluşuyor etkinliği seyirciyle buluştu. Gülten Akın’ın ve şiirlerinin konuk olduğu etkinlik, 30 Nisan 2023 Pazar günü saat 18:00’de Müze Gazhane Meydan Sahne’de izleyicilerle buluşarak İstanbullulardan yoğun ilgi gördü.

İstanbul Şiirle Buluşuyor’da repertuar oyunlarımızın yanı sıra şair-şiir eşleşmesiyle geliştirilen yeni ve farklı bir etkinlik konsepti izleyicilerin dikkatine sunuldu. Gülten Akın’ın şiir kozmosunda oluşturulan mekanda, dekor, kostüm, müzik ve görsel tasarımla birlikte sahne olanakları kullanılarak bir yönetmen ve oyuncuların eşlik ettiği seyirci etkinliğe konuk oldu.

“Nergisten sorumlu olmadığımı öğrendim.
Kar umutsuzca yağabilir, don uzun sürebilir
Alabilir, kötü şeyler olabilir Nergis
uyanmayabilir
Sor ne ışına, ne tomurcağa, ne tomruğa Kalbim kırık,
eski beklentilerimi şaşırttı Kimyasal endişeler, kanlı
gecelikler dalgalı sirenler Bırakın çocuklar nereye
Giderlerse ne yaparlarsa yapsınlar, füzeler onları bombalıyor
bulur
Nergisten, ışıktan ve çocuklardan ben sorumluydum.
Yanlış mı anladım, insan sorumluluktur.” diyen Gülten Akın’ın kaç mısrasıyla; İzleyiciler, “birbirleriyle incelikleri anlamak ve paylaşmak için zaman bulmak” amacıyla Müze Gazhane Meydan Sahnesi’ndeki yerlerini aldı.

Gülten Akın’ın yazdığı şiirler evreninde Emre Koyuncuoğlu’nun uyarlayıp yönettiği etkinliğe Radife Baltaoğlu, Sevil Aki, Yeşim Koçak, Işıl Zeynep Karaalp, Hoş Asutay, Ebru Üstüntaş ve Elvan Boran katıldı.

Müziği Salih Korkut Peker’e, sahne-kostüm tasarımı Ahsen Parıltı Yaman’a, ışık tasarımı Mustafa Türkoğlu’na, canlı müziği Aydın Yıldız ve Altuğ Kutluğ’a ait olan etkinlikte Göksel Arslan ve Asrın Gurur Kuyucak asistanlık yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu