Ekonomi

Gram altında bir rekor daha

Zayıf ABD enflasyonunun Fed’in nakit sıkılaştırma döngüsünün sona yaklaştığına dair umutları artırmasının ardından doların zayıflamaya devam etmesiyle altın üçüncü günde yükseldi. Gram altın ise dün kırdığı rekor seviyeyi geçerek 1261,04 TL seviyesine ulaştı.

Spot altının onsu 2.024 dolardan işlem görüyor. Gram altın ise rekor seviyelere yakın seyrediyor ve piyasalarda 1260 TL’den alıcı buluyor.

Kıymetli metal, fiyatlandığı doların zayıflamasında destek bulurken, Pazartesi gününden bu yana %1’den fazla yükselerek 2.000 dolar seviyesinin üzerinde tutundu. Fed yetkilileri, Çarşamba günü beklendiği gibi, gelecek ay faiz artırımlarını uzatma yolunda ilerliyor gibi görünüyor. altındaGelen enflasyon bilgileri, faizlerin bu yıl sonuna kadar düşeceği fiyatlamasını artırdı.

Bununla birlikte, Fed’in enflasyonu tamamen ortadan kaldırmaya yönelik çabalarını sürdürmeye hazır olması nedeniyle, yakın vadede Mayıs ayında yeni bir faiz artırımına gidileceği yönündeki beklentiler, altının yukarı yönlü hareketini sınırlamak için fiyatlanıyor.

ABD’de çekirdek enflasyon bir yıl öncesine göre yüzde 5,6 arttı.

haber-konyaalti.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu