Haber

BM’den Gazze açıklaması

Genel Sekreterlik sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada, taraflar arasında varılan ateşkesten duyulan memnuniyet dile getirildi ve tüm taraflara ateşkese uyma çağrısında bulunuldu.

Genel Sekreter’in BM, uluslararası hukuk ve önceki anlaşmalar temelinde iki devletli çözümü esas alan yinelenen açıklamasında, kalıcı barışı ancak müzakere edilmiş sürdürülebilir bir siyasi çözümün sağlayacağına işaret edildi.

9 Mayıs Salı günü İsrail ordusu, İslami Cihad Hareketi’nin yönetici kadrosunu hedef aldığını öne sürerek ablukaya alınan Gazze’ye bir saldırı başlattı.

Saldırılarda 6’sı çocuk, 3’ü kadın 33 Filistinli hayatını kaybetti; 32 çocuk ve 17 kadın olmak üzere 93 Filistinli yaralandı.

Öte yandan Filistinli gruplar bu saldırılara Gazze’den İsrail tarafına 1000’den fazla roket ve havan topu atarak karşılık verdi ve Rehovot kentinde bir İsrailli hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun bombardımanında Gazze Şeridi’nin çeşitli yerlerinde 20 bina yıkıldı, 49 ev tamamen kullanılamaz hale geldi, 940 ev yıkıldı.

Taraflar 13 Mayıs gecesi ateşkes konusunda anlaştılar.

haber-silifke.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu