Yaşam

4 Eylül 2023 Pazartesi: Yeni kitap rafları

Özel içerik

Eylül demek kitap demektir… Eylül geldiğinde hepimiz istemeden de olsa duygusallaşmaya başlarız. Bu duygusallığın tesellisini kitaplarda ararız. Her hafta olduğu gibi bu hafta da özgün kitaplar var.

Meraklı okuyucuları hazırladığımız listeye davet ediyoruz…

Siyah Aşk Senfonisi

Sayfa: 112

Osmanlı Dünyası

Osmanlı İmparatorluğu’nu anlatan tek kitabı okuyacaksınız, bu kitabı okuyun…

Sayfa: 680

Bir Kimya Meselesi

1960’lı yıllarda kadın kimyager Elizabeth Zott’un ilham veren çabasını kara mizahla anlatan Kimya Sorunu, dünya çapında bir milyon kopyaya ulaşarak en çok satanlar listelerinin zirvesine ulaştı; Amazon Kitap Ödülleri ‘En İyi Roman’ ve Goodreads Seçimi Ödülleri ‘En İyi İlk Roman’ dahil olmak üzere birçok prestijli ödül aldı.

Sayfa: 300

Gülümse, Ağavni, Zilha

Tomris Alpay, 1950’li yılların İstanbul’undan kadınların hikâyelerini anlatıyor bize. Gülsün, Ağavni, Zilha, Eleni, Nurhayat, Gülizar…

Farklı kökenlerden, dillerden ve inançlardan gelen bu hanımlar, mücadeleci ruhlarıyla dostluklar, dayanışma ağları kurmuşlar,

yalnızlıklarının ortasında kurdukları köprülerle hayatı yaşanılır kılmaya çalışıyorlar. Tarçın kokulu farnupialar, bahçelerde dolaşan kediler,

rengarenk ampuller, çavuş üzümleri, mahlep ve sakız kokulu çörekler… Gülsün, Ağavni, Zilha kokuları, tatları ve sesleriyle hafızayı canlandırıyor.

Tomris Alpay’ın ustalıkla bağlantılandırdığı bu öyküler, toplumsal hafızanın hassas bir kaydını tutuyor.

Sayfa: 96

İleti

Yazar, araştırmacı ve eğitmen iki isim; 15 muhatapla yapılan oturumlarda Erhan Kolbaşı ve Dilek Karakuş’un ortak bir bilinçle ve neredeyse ortak bir dille verdikleri açıklamaları şaşırtıcı bir şekilde soluksuz okuyacaksınız.

Sayfa: 160

Sanat ve Yalanlar

İngiliz edebiyatının en güçlü yazarlarından biri olan Jeanette Winterson, yaratıcılığın sonunu zorlayan büyülü üslubuyla ‘Handel, Sappho ve Picasso’dan oluşan üç anlatıcıyı büyük ölçüde tanınmaz hale getirerek her birine bambaşka bir hayat veriyor.

Sayfa: 232

Bilmecelerle Topkapı Sarayı

İki arkadaş Kaan ve Aslan, Türkiye’nin 100 yıllık tarihine tanıklık eden bilge bir ağaçla maceraya atılıyor.

Sayfa: 65

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu